Łowy na płazy

Łowy, oczywiście, jak zawsze bezkrwawe – z obiektywem i mikrofonem.
Środowa pogoda była idealna dla godów płazów, więc pojechałem z tatą na szukanie tych stworzeń. Bardzo mieliśmy chrapkę na niebieskie żaby moczarowe (Rana Arvalis). Zmieniają kolor skóry, aby przypodobać się partnerkom. Przeczytałem, że najczęściej występują w płytkich zbiornikach wodnych na skraju lasu. Sprawdziliśmy dwa bajorka na skraju lasu za Borowiną i nic. Zajrzeliśmy nad Jezioro Wolskie, gdzie tata w młodości widział jedną wielką niebieską plamę. Niestety, brak. Pojechaliśmy więc nad jeziorko w pobliżu Nowej Wsi, zwane przez nas Żabowem.

Ropuchy szare na spacerze

Wszędzie pełno było ropuch szarych, a niektóre z nich wydawały dźwięki „o, o, o, o”. Siedzę i nasłuchuję. Tam pierwszy bocian klekocze na gnieździe, na polach dwa inne, na niebie – skowronek, tam czajka tokuje, a potem nerwowo lata wokół ptaka drapieżnego, próbując go odgonić…. I nagle słyszę cichutkie bulgotanie, jakby ktoś włożył pustą butelkę do wody i napełniał ją. Nikt jednak tego nie robił. Wiedziałem, że to bulgoczą żaby moczarowe i bardzo się uradowałem, że można je tu spotkać. Sprytnie się ukryły, bo tata nigdzie nie mógł dojrzeć niebieskiego koloru. Niestety, jeżdżąc po innych zbiornikach, daliśmy czas wielkiej chmurze na zbliżenie się do nas i zasłonięcie słońca. Żaby i ropuchy zaszyły się więc głęboko pod wodę i tyle je widzieliśmy i słyszeliśmy.
Szkoda, że nie udało się nagrać bulgoczących głosów i zrobić zdjęcia niebieskim stworkom. Ale dobrze, że wiemy o występowaniu ich w naszej okolicy.
Pewnie to już koniec ich godów. Trwają one zaledwie tylko przez kilka pierwszych dni kwietnia.
Żaba moczarowa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s