Wiosna w pełni

Po trzydziestostopniowych upałach można twierdzić, że to lato. Ale jednak nie, o czym każdy dobrze wie.

Bogactwo dźwięków, zapachów i słońca miesza się w jedno, czyniąc coś niesamowitego. Szczególnie, gdy znajdziemy się w ogrodzie pełnym bujnej, kwitnącej roślinności lub pójdziemy do lasu.

Od około dziesięciu dni w naszym kraju kukają kukułki, kilka dni temu w miastach pojawiły się już pierwsze jerzyki, a wczoraj słyszałem pierwszego świerszcza. To ten, który w majowe, słoneczne dni wypełnia łąki swoim dzwoniącym ćwierkaniem. Ten był bardzo zrezygnowany. Wydawał znacznie wolniejsze i niższe dźwięki, niż w południe, zapewne zmęczony po całym dniu. U tego gatunku to normalne.

Z ptaków w ostatnich dniach usłyszałem: rokitniczkę, świerszczaka i trzciniaka. Jak pisał Jan Sokołowski w „Ptakach Ziem Polskich”, dawniej interpretowano jego śpiew słowami: „ryba, ryba, ryba, rak, rak, rak. Świeżbi, świeżbi, świeżbi, drap, drap, drap. Stary, stary, stary, kit, kit, kit”. W moim nagraniu poniżej słychać, jak doskonale te słowa oddają charakter piosenki trzciniaka.

Trzciniak (Acrocefalus Arundinaceus)

Dwa lata temu ułożyłem takie, jakby powiedzonko:

Trzciniak tuż przy trzcinniczku w trzcinowisku trzcinę trzymał. A trznadel trzema trzmielami trząsł. To też trzodę trzymał trzciniak, trzęsąc trzema trzepaczkami.

Czekam jeszcze na wilgę, derkacza i parę innych, takich, jak na przykład gajówka, trzcinniczek, czy zaganiacz. Jego śpiew naśladowano słynnym „Tata bije, tata bije, zbił, zbił, zbił.  Kto to widział, kto to widział, zbił, zbił, zbił”.

Dopełnieniem wiosennego wpisu jest śpiew ptaków, zarejestrowany o 4:00 rano. W nagraniu słychać śpiewaki, kosy i rudziki, a wytrawne ucho wyłapie także kukanie.

Poranny śpiew ptaków (2 min)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s