Pierwsze młode w ogrodzie

I oto jest – efekt długich posiedzeń…. Na jajkach. Dwie z czterech naszych budek zajęły szpaki (Sturnus Vurgalis) i właśnie u nich w dwóch ostatnich dniach wykluły się młode (po kilka w obu budkach). Przy jednej budce, wiszącej na świerku babci tuż za płotem wyraźnie słychać popiskiwanie. W drugiej, wiszącej na modrzewiu, jeszcze nie, ale dzięki mikrofonowi dowiedziałem się o zwiększeniu rodzinki. Mogłem nagrać, mające co najwyżej jeden dzień szpaczki.

W kwietniu, podłączając dyktafon do kabla prowadzącego do owego mikrofonu, słychać było kompletną ciszę. Żadnych odgłosów z zewnątrz. Być może, szpaki dowiedziały się o moich zamiarach i zniszczyły podsłuch :). Teraz jednak, po drobnych naprawach, niezagrażających pisklętom, wszystko działa.

Pani szpakowa, zastępowana czasem przez małżonka, wysiadywała jaja od około 20 kwietnia (było tak w obu budkach). Teraz, oboje rodzice bardzo często pojawiają się w gnieździe z jakimś tłustym owadem. Podobno składają oni średnio 330 wizyt w ciągu jednego dnia. Trzeba latać po smakołyki, bo młode krzyczą i krzyczą. Wylecą z budek około 25 maja.

Małe szpaczki, które dopiero co wyszły z jaja

Na razie są takie cichutkie i niewinne, ale, gdy staną się w pełni dorosłe, będą mogły być groźnymi konkurentami dla innych gatunków. Szpaki potrafią na przykład przepędzić inne ptaki z gniazd, a nawet zniszczyć ich jaja. Bezpieczni są mieszkańcy dziupli, budek lęgowych lub szczelin pod dachami, do których szpak się nie wciśnie.

Na bieżąco śledzę sytuację w dwóch pozostałych, zajętych przez bogatki budkach, w których także wiszą mikrofony. Słychać w nich krzątanie i rozmowy pana bogatka na zewnątrz i pani bogatki w środku. Niebawem mogę spodziewać się młodych także u nich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogród. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s