Agata

Pozwólcie przedstawić sobie: pan Agata, we własnej osobie. Pokazał się i zrobił minę uprzejmą. A dlaczego pan? Opowiem.

Nimfa perłowa, którą kupiłem w listopadzie 2010 roku była samiczką. Przynajmniej tak nam powiedział sprzedawca w sklepie zoologicznym. Wybrałem akurat tą, bo wykazywała większe zainteresowanie mną, niż jej współlokatorzy. „Dobrze” – powiedziałem. Samiczki są zazwyczaj spokojniejsze od męskich przedstawicieli papug. Po połowie miesiąca zaczęła śpiewać sobie coś niezrozumiałego pod dziobkiem, nosząc właśnie takie, blade kolory. Aż w końcu wiosną zaczęła wyraźnie śpiewać do stopy taty, którą poruszał w rytm skocznej piosenki. Po paru tygodniach papuga dodała do tego rozpostarte skrzydła oraz ukłony i stukanie w podłogę. W tedy musiałem uznać ją za przedstawiciela płci pięknej, czyli samczyka. Jak wiadomo, u ptaków to one właśnie są piękniejsze. Od tamtej pory jest więc ten Agata. Przywiązałem się do tego imienia i wszelka zmiana, choćby na: Agat, nie wchodzi w grę. Zresztą, latem tamtego roku nauczył się niewyraźnie wypowiadać swoje imię. Zimą przeszedł niemal do perfekcji, bo zaczął mówić: „Agaka”.

Agata mówi „Agaka”, a potem śpiewa

Śpiewa do wszystkiego, co się rusza: od pantofla, po mikrofon, czy szmateczkę do czyszczenia matrycy laptopa. Gdy to więc robię, jest wesoło. Przybiega od razu i wyśpiewuje swe serenady z rozpostartymi skrzydłami. Jeśli jednak za długo będę machać, przykładowo pantoflem, Agata zaczyna wariować. Gdy przestaję machać, wskakuje na potencjalną partnerkę i zachowuje się agresywnie. Dziobie ją i zachowuje się, jakby był pijany. Są to zachowania, niestety, typowo godowe. Taka sytuacja zdarzyła się jednak tylko parę razy. Teraz, staram się nie podrygiwać nogą w rytm muzyki, gdy nimfa ma ją w zasięgu wzroku, chociaż często to nie jest łatwe. W radiu bowiem sporo skocznych melodii.

Papużka uwielbia też stukać w zegar, radio, czy szybę w drzwiach, bo wie, że za nimi znikam.

Agata musi przebywać 12 godzin na dobę poza klatką. Musi i koniec. Inaczej nie zaznam spokoju. Wieczorem trafia z powrotem za kratki na kolejnych 12 godzin.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Agata

  1. iiiiiiiiiiiiiiiig pisze:

    Hi hi hi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s