Europejskie Dni Ptaków w Stalowej Woli

W weekend 6 i 7 października w całej Europie obchodzone były Europejskie Dni Ptaków. Uczestnicy wycieczek, w Polsce organizowanych przez OTOP, liczyli migrujące ptaki.

 

Czaple siwe

Taka właśnie wycieczka miała miejsce również w Stalowej Woli. Wraz z moim tatą wziąłem w niej udział. Nasza grupa liczyła około dziesięć osób. Zbiórka miała miejsce przy moście na drodze do Pysznicy, z którego to mogliśmy obserwować, znajdującą się o kilometr od nas, czaplę siwą.  Luneta o porządnym zoomie jednego z uczestników pozwalała na przyjrzenie się jej „z bliska”. Pod przewodnictwem Piotra Bednarka przeszliśmy wałem wzdłuż Sanu w kierunku wsi Sudoły, a później dalej polami. Na początku pogoda nie zachęcała zbytnio do spacerów (pochmurno, wiatr), ale z czasem wypogodziło się, aż w końcu roztaczało się nad nami jednolicie niebieskie niebo, oczy cieszące.

Rozglądamy się i nasłuchujemy …

Jednak wzrok, a mi słuch, cieszyły przede wszystkim ptaki, chociaż trzeba przyznać: „szału nie było”. Co chwilę przelatywały stadka zięb po kilkanaście osobników – łącznie było ich 179. Drugim ptakiem na naszej wycieczce pod względem liczebności był szpak – 50, a na miejscu trzecim uplasowała się makolągwa – 30. Najciekawszymi dla wszystkich były: czaple siwe – 7, myszołowy – też 7, czy krogulec – 1. Natomiast dla mnie atrakcją były: 3 odzywające się bażanty, dzięcioł czarny jako dzwonek w telefonie jednego z uczestników i kilkanaście skowronków – w tym niektóre podejmujące próbę śpiewu. Słońce oświetlające pola, niebieskie niebo nad nimi, śpiewy skowronków i można było się poczuć, jak na wiosnę. Nagrań tych ptaszków tu nie umieszczę, bo zostały bardzo zniszczone przez mojego odwiecznego wroga przy nagrywaniu – wiatr.

Najliczniejszym ptakiem podczas tegorocznych dni ptaków była zięba  – drugi raz z rzędu. Na drugiej pozycji uplasował się szpak, a trzecie miejsce zajęła czajka.

Czajka – ptak Europejskich Dni Ptaków 2012

Tuż poza podium znalazła się krzyżówka, a zaraz za nią – gęgawa. Żuraw w tym roku został zepchnięty na szóste miejsce, a to za sprawą wczesnych odlotów większości osobników tego gatunku na południe.

Oficjalne wyniki EDP 2012

Wyniki EDP 2011

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s