Prezent od sylwestra

W tamtym roku (dokładnie – przedwczoraj) 🙂 pojechałem z tatą samochodem nad San przy elektrowni w Stalowej Woli.

Celem były przede wszystkim kormorany, które pojawiają się w tym miejscu na czas zimowy. W lutym 2012 roku można było obserwować rekordową liczbę tych ptaków – stada po kilkanaście osobników żerowały przy kanale tejże elektrowni.

Kormoran czarny i nurogęś

Kormoran czarny i nurogęś

W ten sylwestrowy dzień trafił nam się tylko jeden albo aż jeden, bo był to pierwszy kormoran widziany przez nas w okolicy. Była to dla nas swego rodzaju sensacja. Ptak stał wyprostowany na krze lodu przy przeciwległym brzegu rzeki w swym czarnym fraku. Od przodu trochę przypominał pingwina.

Stadka kormoranów gdzieś wywędrowały. Wrócimy tu, gdy spadnie śnieg.

Ale jest rzecz ważniejsza. Nieco dalej po niebie szybował jakiś drapol. Nie wiedzieliśmy, jaki to gatunek.  Udało się zrobić mu niewyraźne zdjęcie. W domu, po przeglądnięciu „Ptaków Polski” dr. Kruszewicza okazało się, że to nasz pierwszy bielik. A zatem jeszcze jedna życiówka w 2012, co daje wynik: aż 21 nowych gatunków ptaków. To więcej, niż w 2011 i 2010. Jestem bardzo zadowolony.

Bielik nad Sanem

Bielik nad Sanem

Niezbyt przepadam za ptakami drapieżnymi, dopóki ich nie spotkam. Tak było z pustułką, krogulcem, jastrzębiem, czy właśnie bielikiem. Zorganizujemy jeszcze na niego łowy. Oczywiście, bezkrwawe. Mam nadzieję, że będzie można go obserwować na niebie, a nie tylko śpiewać: „Widziałem orła cień”. Chociaż bielik, jak podaje wiele źródeł, orłem nie jest. To po prostu bielik.

Oprócz bielika i kormorana na wycieczce były też nurogęsi, wszędobylskie krzyżówki ze swoimi zabawnymi seriami opadających dźwięków „kłe, kłe, kłe, kłe, kłe”. A sójka starała się przegonić nas swym myszołowowym i czaplowym głosem. Ale co tam. Wraz ze świętowaniem przyjścia nowego roku, wypadałoby też uczcić pierwszego w życiu bielika.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Prezent od sylwestra

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s