Niebieskie żaby i szare ropuchy

Skończyły się opóźnione długą zimą gody ropuch szarych, żaby moczarowe zrobiły to szybciej.

niebieska zaba

Żaba moczarowa

Tego roku udało mi się zrobić byle jakie, ale pierwsze nagranie niebieskich żab, a tacie zrobić jednej z nich jakie takie zdjęcie. Jesteśmy jednak zadowoleni, bo to przecież zawsze coś – pierwsza sfotografowana niebieska głowa, wyzierająca z roślinności i łypiąca zielonym okiem, którym bacznie obserwuje otoczenie.

Gdy rejestrowałem, w wodzie odbywało się istne szaleństwo. Wydawane przez te żaby głosy przywodzą na myśl bulgotanie wody. I faktycznie, w miejscu, gdzie nagromadzenie płazów imprezowało, woda jakby wrzała. Spowodowane to było podskakiwaniem, robieniem fikołków, ogółem – moczarowe były bardzo ruchliwe. Robiły to jednak pod powierzchnią.

Może zdarzyć się wypadek przy pracy. Jak opowiadał Adam Wajrak w jednym ze swoich programów, kilka samców może, dosłownie przyczepić się do pani żabowej, uniemożliwiając jej wypłynięcie na powierzchnie w celu nabrania powietrza i niechcący utopić ją. Co za dużo, to niezdrowo.

Mniej ruchliwe są o wiele liczniejsze ropuchy szare, często wychodzące na ląd i niekiedy dobierające się do buta. Gdy poczułem, że coś takiego robi jedna z nich, lekko się zdziwiłem. Być może but wydał się dla samczyka atrakcyjną ropuszycą. A tak naprawdę, samce w okresie godowym są bardzo agresywne i mogą zaatakować inne zwierzęta oraz, jak się okazało również i ludzi.

zabki

Ropusze gody

Ten ropuch źle trafił. Zwykle jednak płazy kierują się w stronę przedstawicieli tego samego gatunku, tak, jak na zdjęciu.

U tych płazów również na i wokół samicy może zgromadzić się spory tłumek. Ropuchy uprawiają swe harce jednak bezpiecznie, na trawie. Efektem ich działań jest sznur skrzeku (od 2,5 m do 5 m), w którym może znajdować się od ok. 2765 do 9746 jaj (dane: Wikipedia).

Ropuchy na lądzie w ogóle nie boją się człowieka. Mogłem przystawić do nich dyktafon bez problemu.

Ropuchy szar (Bufo Bufo)

Z wczesnowiosennych płazów słyszałem jeszcze grzebiuszkę ziemną z jej cichym, wydawanym tylko pod wodą „ro-ro” (mogą być także trzysylabowe). Bez nagrania – może za rok.

Nie spotkałem jeszcze żaby trawnej z charakterystyczną, odwróconą literą „v” na głowie i ciekawym głosem. Według wspaniałej płyty „Tajemnicy Puszczy”, to głębokie, niezbyt głośne mruczenie, które w większym nagromadzeniu żab przypomina bulgotanie gotującego się garnka zupy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Niebieskie żaby i szare ropuchy

  1. Pingback: Majowe wieści | Życie ptaków

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s