Majowe wieści

Kulczyk

Kulczyk

Na początku maja pojechałem do cioci mieszkającej w miejscowości Długie koło Sanoka.

Roi się tam od ptaków.Tu i tam widać kulczyki wyśpiewujące w powietrzu lub na drzewach swe piosenki, przypominające potrząsanie pękiem kluczy.

Dymówka

Dymówka

Niebo i linie energetyczne przystrojone sylwetkami dymówek oraz makolągw.

Makolągwa

Makolągwa

Długo uganiałem się z rejestratorem za tymi drugimi, co przyniosło całkiem dobre efekty, jednak odeszły one w niepamięć po wybraniu złej opcji kasowania w owym sprzęcie nagrywającym. Mam jedynie dźwięk zaniepokojenia:

Zaniepokojona makolągwa (Carduelis Cannabina)

Podiąłem próbę zarejestrowania roju pszczół na mocno kwitnącej jabłoni. Nagranie słabej jakości.

Rój Pszczół

Udało mi się z tatą podejść derkacza po zmroku. W pewnym momencie ptak załopotał skrzydłami i odezwał się już dalej. Furgot derkacza to swego rodzaju ciekawe wydarzenie. Prezentuję tu jednak głos derkacza z okolic mojego domu.

Derkacz z bliska (Crex Crex)

Wiatrak

Wiatrak

Będąc u cioci, pojechaliśmy samochodem na pobliskie pogórze, gdzie stoi dziewięć wiatraków, dostarczających prąd do ogólnej sieci w Sanoku.

Wrażenie robi przebywanie pod dziewięćdziesięciometrowym słupem ze śmigłami o długości ok. 40 m.

A w okolicy mojego ogrodu w ciągu dwóch ostatnich tygodni pojawiły się trzy nowe gatunki pokrzewkowatych: zaganiacz, świerszczak i trzcinniczek. Zaganiacz jest jak najbardziej w ogrodzie wskazany, ale świerszczak… Terkotał krótką chwilę w ogrodzie babci, gdzie jest sucho i brakuje odpowiedniej dla niego roślinności, a do najbliższego podmokłego miejsca co najmniej 100 m. Co go tu ściągnęło? To samo z trzcinniczkiem. Wszystkie te ptaki były jednak tylko przez chwilę.

W ogrodzie są dwa lęgi szpaków, jedna para zajmuje poddasze od miesiąca i zwleka z młodymi, tak  jak bogatki w budce.

I jeszcze sześć udanych nagrań.

Pleszka w ogrodzie (Foenicurus Foenicurus) – o piątej rano, słychać też sierpówki, szpaki, dzwońca, bogatki, kopciuszka, koguta i inne ptaki.

Zaniepokojony dzięcioł czarny (Dryocopus Martius) (to nagranie dodam jutro) – jeszcze z kwietnia, z tej samej wycieczki, z której pochodzą ropuchy szare, opisywane we wpisie . Ich bardzo bliski głos jest już tam.

A tu werbel czarnucha

Dwa potrzeszcze (Emberiza Calandra) – nagrałem je moją ulubioną metodą – pozostawiając na samotnym drzewie rejestrator. Ptaki albo musiały go widzieć, albo albo denerwowała je ich własna obecność na jednym drzewie – były niespokojne, o czym świadczą pojedyncze sylaby oraz piosenki z nieco wydłużonymi początkami i końcami.

Podeszczowy koncert śpiewaka (Turdus Philomelos) – Nagranie z dzisiaj. Są charakterystyczne powtórzenia poszczególnych sylab oraz zięba i piecuszek (2:57)

I świerszcz polny (Gryllus Campestris) – Jeden z wielu ćwierkających na terenach otwartych, w ogrodach. W tym roku zaczęły koncertować wyjątkowo późno. Ten zamieszkał pod pierwszym schodkiem tarasu. Odzywa się tylko w nocy (co słychać przez okno), podczas, gdy inne świerszczą niemal całą dobę. Na początku nagrania słychać, jak owad pociera delikatnie skrzydełkami, nie wydobywając dźwięcznego dźwięku, a jedynie cichy terkot. Ciąg dalszy odgłosów owadów prostoskrzydłych latem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Majowe wieści

  1. Ola P pisze:

    Dzięki Twoim nagraniom najprawdopodobniej dowiedziałam się który ptak „koncertuje rano” pod moim oknem tym samym bezlitośnie skracając mój sen – derkacz!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s