Przełom roku nad Sanem

Przełom roku obfituje u mnie szeregiem krótkich wypadów z tatą nad San. Przyniosły one owoce w postaci kilku ciekawych obserwacji.
Pod koniec grudnia mewa, prawdopodobnie srebrzysta, przelatywała nad Sanem na wysokości Przędzela. Następnego roku (1 stycznia) żerowała w tym samym miejscu w wodzie.

mewa_srebrzysta

Mewa srebrzysta

Wczoraj tata spostrzegł pierwszą w okolicy parę bielików. Dokładnie rok temu również przydarzył nam się ten drapol. Czyżby noworoczna tradycja? Na razie bez dokumentacji fotograficznej bielików tegorocznych.

Kormorany

Osiem kormoranów pojawiło się na wysokości Przędzela – obserwowaliśmy siedem na drzewach i jednego, siwego na ziemi, bacznie się rozglądającego. Później trafiał się już tylko jeden lub żaden.

Kormoran samotnik

Kormoran samotnik

Liczę, że tej zimy powrócą tak dużym stadem, jak pod koniec marca 2013 r., kiedy to na drzewach przesiadywało ok. 200 osobników.
San pokazuje nam również czaplę białą, której 28 grudnia około południa bardzo przeszkadzała bliska obecność siwej krewniaczki, stojącej w płytkiej wodzie i otoczonej gromadą nurogęsi i krzyżówek.

Nurogęsi

Nurogęsi

Do tego rzeka prezentuje pierwsze tej „zimy” trzy gągoły, a w polach myszołowa, pustułkę i stado ok. 50 drobnych ptaków o ciekawym, podobnym do czyżykowego głosie. Zażartowałem, że to może rzepołuchy, a w domu, porównując moje nagranie dokumentacyjne z głosami w komputerze okazało się, że to faktycznie ten gatunek (życiówka). Wahałem się między nim, a makolągwą, ale ta druga powinna odlatywać na zimowiska, a rzepołuchy przylatują do nas.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Przełom roku nad Sanem

  1. Gratuluję życiówki! 🙂 Widzę, że wszystkie obserwacje udane, choć bieliki, gągoły i rzepołuchy przodują ;). Swoją drogą, zimą nad rzeką, nawet w środku miasta, można ujrzeć różne, fajne gatunki lub zaobserwować ciekawe zachowania. Do mnie przylatują właśnie nurogęsi, pojawiają się kormorany, a na niebie w okolicy częściej daje się zauważyć na przykład szybujące myszołowy.

    Ja dziękuję za odwiedziny i miły komentarz :). Na pewno będę wpadać, czytać i z przyjemnością słuchać nagrań ptasich głosów :D.
    Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s