Szpacze opowieści i bogatkowe rozmowy

Prezentuję trzy nagrania z małych mikrofonów, umieszczonych w marcu w naszych budkach lęgowych.

Dwa lata temu, po wprowadzeniu się szpaków do budki, jeden z takich mikrofonów zepsuł się. Następnej wiosny ocknąłem się, że nie mam działających mikrofonów. Niedawno wreszcie zarejestrowałem samca szpaka w budce, w dodatku śpiewającego. Nie pomyślałbym, że mogą śpiewać również tu. W śpiewie samczyka z odległości 10 cm i wzmocnionym budkowym pogłosem można wyróżnić dużo więcej dźwięków, niż słuchając go gołym uchem z ziemi. Jestem pełen podziwu dla tych ptaków za pomysłowość w naśladownictwie dźwięków z otoczenia oraz wydawanie ich po kilka na raz, co doskonale ilustruje nagranie. Bogactwo odgłosów z jednego dzioba niesamowite.

Śpiew szpaka w budce lęgowej

Pomiędzy zwrotkami słychać „krrr” samicy. Śpiew samczyka po przylocie do budki można zinterpretować tak: „Wiesz, byłem na zewnątrz, słyszałem: dzwońca, mazurka, srokę, sójkę, czyża, kosa, kwiczoła, psa, straż pożarną, nienaoliwione taczki…”. A, że jest tego tak dużo, dźwięki naśladuje jednocześnie.

Dźwiękowo monitoruję też dwie budki typu A. W jednej z nich co roku są bogatki, tej wiosny nie jest inaczej. Poniżej nagranie: wlatująca samiczka do budki (w otworze jeszcze kilkanaście stuknięć dziobem w drewno – nie wiem w jakim celu), następnie wyraźne drapanie się pazurkiem po ciele, otrząsanie. Po chwili z zewnątrz słychać śpiew partnera, co tym razem jest komentowane przez panią bogatkową (czasami tylko po prostu słucha). Co ciekawe, odróżnia ona (tak, jak u innych gatunków) śpiew swojego partnera od innych samców. Na końcu nagrania samczyk wlatuje do budki (będzie głośno).

Rozmowa bogatek przez otwór budki

Szpak z pożywieniem dla młodych

Szpak z pożywieniem dla młodych

To natomiast podejrzane jęki, również siedzącej na gnieździe samiczki, co wyraźnie niepokoi partnera. Po chwili wlatuje on do budki (być może sprawdzić, co się dzieje) i szybko wylatuje ze śpiewem na dziobie.

Podejrzane jęki samiczki

A już wkrótce nagrania młodych bogatek i szpaków (będzie się działo). Szpaki wykluły się pod koniec kwietnia, bogatki kilka dni później, ale poczekam, by stworzyć zlepek nagrań ilustrujących zmiany w głosie młodych – od pierwszego dnia życia, do momentu, gdy lada chwila mają opuścić budkę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s