Wspomnienia z Jeziórka

Ciekawe zdjęcia i nagrania ze stawów w Jeziórku – wiosna 2015

8 marca – czas przelotów.

Klucz gęsi białoczelnych i gęgaw

Klucz gęsi białoczelnych i gęgaw

Ptasi hałas [Audio]                                                                                                                         Mewy białogłowe (odzywające się okrzykami, jakby w zdziwieniu „oo” lub typowym dla mew klangorem) wraz ze śmieszkami zajęły wyspę na jednym ze stawów, a gęsi białoczelne (skrzypiące gęgania) i gęgawy (typowe gęgania) krążyły nad obszarami trawiastymi i wodą.

Nierzadko można było spotkać zająca (ten przy gęgawie).

Stojąc nad brzegiem można było usłyszeć głowienkowo-czernicowo-gągołowo-łyskową mieszankę. Wszystkie te dźwięki, oprócz łyskowych, zlewały się bowiem w jedną całość. Głośniej i o wiele przyjemniej brzmiały one o zachodzie słońca. Naprawdę, nie chciało się odchodzić od wody.

A w wodzie pokaźna liczba blaszkodziobych

A w wodzie pokaźna liczba blaszkodziobych

8 maja – czas lęgów

Tym razem wraz z Weroniką Wołoszyn. W trzcinowiskach dużo się działo: brzęczki, trzciniaki, trzcinniczki, rokitniczki, bąki (4), kokoszki.
Bąk z bliska (Botaurus stellaris) [Audio] – Wymagane są dobre głośniki lub słuchawki.

Lecąca mewa białogłowa

Lecąca mewa białogłowa

Na wodzie pierwsza w życiu krakwa, krzyżówki, łabędź niemy, inne blaszkodziobe oraz łyski, perkozy dwuczube i perkozki, czasami odzywające się bardzo cicho i w nieco zabawny sposób. A może to była zielonka (barwa głosu podobna), która wydawała inny rodzaj głosu, niż godowy. patrz: nagranie „Bąk z bliska” (00:19 – 00:21).

Dwa perkozy dwuczube

Dwa perkozy dwuczube

O zmroku na jednym z mocno zarośniętych stawów uaktywniły się wodniki i niestety tylko jedna pewna zielonka, w dodatku ciągle nie uwieczniona mikrofonem. Na wyspie stawu obok hałasowała kolonia mew: śmiały się śmieszki, raz zadziwiła się mewa białogłowa (choć jest ich tam więcej), przeleciała podgorzałka z kwakokrakaniem i odezwała się głowienka. A w jaką stronę by się człowiek nie obrócił, miał szerokie stereo rechotu żab: rzekotki drzewne na ziemi (częsty to „widok”), żaby jeziorkowe, wodne, śmieszki, całość była doprawiona niewielką ilością kumaków nizinnych, a gdzieniegdzie monotonny, acz przyjemny żabi zgiełk urozmaicał turkuć podjadek.

Bardzo spontaniczne nagranie znad stawów [Audio]                                                                   Ja i Weronika. Tu również warto słuchać na lepszych głośnikach, czy słuchawkach w celu usłyszenia szerokiego stereo i… bąka w oddali. Nagranie pokazujące bardziej nasze charaktery i to, co dzieje się na wspólnych ptaszeniach, niż skład gatunkowy tamtej wycieczki. Będą się tu jednak pojawiać nagrania dużo bogatrze merytorycznie.

W drodze powrotnej jeden świerszczak i dwa świerszcze (nie mylmy tych gatunków).

  •  Świerszczak (Locustella naewia) – ptak z rodziny świerszczaków (Locustellidae), ale dawniej zaliczany do pokrzewkowatych (Sylwidae). Nagranie z łąk przy Sanie pod Niskiem (maj 2014).
  •  Świerszcz polny (Gryllus campestris) – owad z rodziny świerszczowatych (Gryllidae). Nagranie… spod pierwszego stopnia schodów, prowadzących na taras mojego domu (maj 2013).
Ten wpis został opublikowany w kategorii W terenie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s