Spotkanie z borowym skowronkiem

Pola i łąki z niewielkimi skupiskami sosen i brzóz, jakie odwiedzam podczas wypadów w okolice mojego domu to jedno z typów środowisk, gdzie można spotkać dwa, kontrastujące ze sobą nazwą gatunkową nasze skowronki: polnego i borowego. Drugie takie miejsce, to sąsiedztwo boru i otwartej przestrzeni.

Skowronek polny na ziemi

Skowronek polny na ziemi

Lerka, czyli drugi z wymienionych wyżej skowronków zamieszkuje okolice mojego domu prawie każdej wiosny od ośmiu lat. W tym roku o terytorium rywalizują dwa samce, co zaobserwowałem, zwabiony głosem jednego z nich z drogi asfaltowej w powielkanocny wtorek pod koniec marca. W większości przypadków śpiewające lerki (skowronki polne niemal zawsze) spotyka się w powietrzu. Czasami jednak, tak, jak wtedy, swoje proste melodie wydają na ziemi lub na drzewie. Zwrotki są wtedy krótsze i mniej śmielsze. To z resztą cecha też innych ptaków, mogących śpiewać zarówno w locie tokowym, jak i na siedząco (skowronek polny, świergotek drzewny, czy łąkowy).

Nagranie: Lerka na gałęzi (Lullula arborea)

Nagrywając ją na skraju brzozowego zagajnika, usłyszałem drugą, zbliżającą się ze śpiewem na dziobie. Ta, do której się podkradłem niestety nie wytrzymała presji i wkrótce odleciała, już z normalnymi, długimi zwrotkami. Druga przyleciała nad zagajnik, zawróciła i oddaliła się.

Podczas wielkanocnego spaceru dwa dni wcześniej udało się natomiast lerkę podpatrzeć na ziemi. Ptak, siedząc i śpiewając na trawie, wystawiał ku mnie, tacie i wujkowi tylko swój tył. Potem poderwał się i przeleciał ze śpiewem nad nami.

Piosenka skowronka borowego jest wyraźnie podzielona na zwrotki, w przeciwieństwie do jego polnego kuzyna, który śpiewa jednym ciągiem. Każda zwrotka lerki, to opadający i przyspieszający za każdym razem zbiór miękkich dźwięków. Jego niezwykła melancholijność może działać usypiająco, szczególnie dla kogoś, leżącego na skraju lasu lub w swoim domu, w pobliżu którego znajduje się terytorium tego ptaka, o czym miałem kiedyś, godzinę po północy przyjemność się przekonać. Lerki bowiem w drugiej połowie wiosny mogą śpiewać także w nocy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii W terenie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Spotkanie z borowym skowronkiem

  1. Pingback: Bukowe Berdo i Tarnica – czerwiec w Bieszczadach | Ptakofonia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s