O mnie

Witam na „Ptakofonii”!

Mieszkam w Wolinie (okolice Niska na Podkarpaciu). Od drugiej klasy podstawówki rejestruję głosy ptaków.  Trzy lata później dzięki stronom internetowym, a także nagraniom na płytach CD, zacząłem rozróżniać poszczególne gatunki.

Nad Soputkiem

Nad Soputkiem

Z powodu słabego wzroku trudno mi obserwować ptaki, ale mogę je słyszeć. Dlatego właśnie zająłem się nagrywaniem ich głosów. Dużo uwagi poświęcam również innym zwierzętom i dźwiękom, które wydają, oraz ogólnie przyrodzie. Ale najciekawsze dla mnie są ptaki.

Oprócz głosów przyrody, okazyjnie rejestruję również pozostałe dźwięki, które nas otaczają, na przykład przejeżdżające samochody, hałas w mieście, odgłosy wsi i tym podobne, bo po prostu to lubię. Bardzo często nagrania pełnią dla mnie rolę zdjęć, przywołując wspomnienia, np. z rynku głównego w Krakowie, czy rezerwatu „Mewia Łacha” w Zatoce Gdańskiej.

Razem z Weroniką rejestrujemy otaczające nas dźwięki, wymieniamy się nimi, oraz przyrodniczymi „obserwacjami”.

Obecnie korzystam z rejestratora dźwięku Olympus LS-14 i mikrofonu Boya By-VM300PS, zamiennie (za te dwa urządzenia) – ze starszego Olympusa LS-3 (do nagrań nie przyrodniczych), a dawniej z dyktafonu DS-50 tej samej firmy.

Na blogu opisuję ciekawe (mam nadzieję) relacje z wypadów w teren i wieści z ogrodu. Zachęcam do czytania, słuchania działu z odgłosami i wpisywania się do księgi gości.

We wpisach również można znaleźć nagrania odpowiadające poruszanemu tematowi.

Po odgłosy miasta i otoczenia zapraszam na mojego chomika „Stalugwa”.

Andrzej Barć

Kontakt: andrzejbarc@wp.pl